پاسخ به سوالات حقوقی شما

نمایش 1-10 از 247 نتیجه

  1. ۱۲آذر ۹۷

    پرسش: با سلام. آیا در استان فارس شعبه دیوان عدالت اداری وجود دارد؟

    پاسخ: با سلام، دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری: شیراز- خیابان ساحلی شرقی- بالاتر از ترمینال کاراندیش- سمت راست ساختمان ابلاغ دادگستری فارس- طبقه دوم. شماره تماس: 2258310-0711 مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۰۸آذر ۹۷

    پرسش: سلام ... حدود سال 82 پدرم در تهران قراردادی با شرکتی به نام سازه آبادگران فردیس جهت پیش خرید یک واحد مسکونی بستن و در طی سالها مبلغی را بابت همان پیش خرید واریز میکردند . طبق قرارداد باید واحد مسکونی 22 ماهه تحویل میشد که این اتفاق صورت نگرفت . پدرم در سال 86 فوت کردند . پس از آن دوباره طبق درخواست شرکت مبنی بر هزینه های واحد ، مادرم نیز مبلغی را واریز کردند به طوری که دیگه وجه پرداختی از طرف ما طبق قرارداد تقریبا پرداخت شد ولی از آنجایی که شرکت مجدد باز اعلام هزینه های دیگری کرد که باید می پرداختیم و چون بنظر نمیومد منطقی باشد در سال 89 مادرم تصمیم به فسخ قرارداد و عودت وجه را داشتن ولی متاسفانه با امروز و فردا کردن شرکت وجه پرداخت نشد و ما مجبور به اقدام از طریق وکلای مختلف شدیم که هیچ کدام کاری از پیش نبردند جز اینکه هزینه های اضافی را ما متحمل شدیم و اعلام کردند که قابل پیگیری نیست و وکیل دیگری گفتن که فقط حکم میگیرند که از آنجایی که ما نه شخص می شناسیم و نه دیده ایم فایده ای نداشت و ما برای اینکه دیگر متحمل هرینه های بیشتر نشویم از پیگیری دست کشیدیم تا اینکه یکی از همکاران پدرم موسسه شما رو معرفی کردند . حالا میخواستم لطف کنید بفرمایید امکان پس گرفتن وجه یا واحد مسکونی هست ؟ اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید اگر مورد پرونده ما قابل حل و پیگیری هست چگونه با موسسه شما هماهنگی کنیم و شرایط هزینه پیگیری به چه صورت هست . با تشکر

    پاسخ: با سلام، در خصوص امکان الزام به انجام تعهد طرف مقابل، فسخ قرار داد و استرداد وجوه پرداختی و خسارات وارده با بررسی مدارک و اقدامات طرفین می توان اظهار نظر نمود، برای راهنمایی بیشتر در اوقات اداری تا ساعت 17 عصر بجز روزهای پنجشنبه و جمعه با تلفن 88469125 تماس حاصل فرمایید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۰۳آذر ۹۷

    پرسش: سلام... یه وصیت نامه از شوهرم داشتم که بعد از فوتش من رفتم دنبالش و یک سومی که به اسم من وصیت کرده بود را از طریق قانون ۲ دانگ سند دریافت کردم خانه ساخته شده قبل از فوت شوهرم ولی موقع اتمام ساختمان شوهرم فوت کرده بود و هنوز پایان کار و تفکیک سند انجام نشده الان از سند مادر ۲ دانگ عرصه وعیان به صورت مشاع به اسم من خورده الان می خوام سهمم مشخص بشه یا به فروش برسه یا بهم سهممو بدن الان یه وکیل خوب میخام که به سرعت کار ملک ما رو انجام بده و به نتیجه برسه لطفا کمک لازم را به من بکنید باتشکر

    پاسخ: با سلام، در خصوص سؤال شما، امکان قانونی جهت افراز یا فروش مال مشاع وجود دارد لیکن به منظور مشخص شدن نحوه اقدام (افراز یا فروش) میبایست مدارک دقیقاً ملاحظه و مطالعه شود. برای راهنمایی بیشتر با شماره تلفن 88469125 تماس حاصل فرمائید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۲۹آبان ۹۷

    پرسش: سلام .خط آنلاین ندارید.ممنونم

    پاسخ: با سلام خیر؛ شما میتوانید تنها در این سایت سوالات خود را بپرسید؛ مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۲۱آبان ۹۷

    پرسش: با سلام خسته نباشید... ده سال پیش(سال هشتاد هفت) یک تصادف شدید داشتم که ضارب متواری شد. من بعد از چهار سال از طریق یکی از دوستان متوجه شدم میتونم از صندوق تامین خسارت بدنی استفاده کنم و در تاریخ ۲\۹\۹۰ رای به محکومت صندوق تامین به پرداخت ۵۱ درصد دیه کامل محکوم شد ولی صندوق تامین فقط شونزده میلیون پرداخت کرده و دلیلش سقف تعهد صندوق در زمان تصادف که شونزده میلیون بوده و از پرداخت ما بقی دیه سر باز زده. مگر پرداخت دیه به تاریخ روز و تاریخ صدور رای نیست. قانون بیمه شش ماه بعد تصادف من عوض شد و سقف برداشته و معادل ریالی دیه شده. اگر قرار بر اعلام رای بر مبنا قانون جدید باشد خود قاضی و دادگاه در رای صادره سقف تعهد رو منظور میکردن. ایا پیگیری من فایده ای دارد. راهنمایی بکنید خیلی ممنون میشم.

    پاسخ: با سلام برابر ماده 13 قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه، پرداخت خسارت بدنی با رعایت مقررات آن قانون به قیمت یوم‌الاداء می‌باشد. در این خصوص لازم است به اجرای احکام مربوطه مراجعه و موضوع را منعکس نمایید. بدیهی است در صورتیکه امتناع صندوق تأمین خسارات بدنی غیرقانونی باشد مراتب مغایرت قانونی و اجرای صحیح قانون از طریق مرجع مذکور به صندوق متذکر خواهد شد. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۱۶آبان ۹۷

    پرسش: باسلام ... مورخ ۱۰ مردا جاری بازار مبل دلاوران تختخواب خرید کردم و قرار بود ۱۰ روزه یعنی ۲۰ مرداد تحویل دهد. تاکنون تحویل نداده و از تعهدات دیرکرد و ضرر و زیان هم طفره رفته ۲۶ مهرماه دادسرای ناحیه ۴ حکیمیه براش کلاهبرداری زدم و دادم کلانتری و به کلانتری نیومد هدف این بود که بیاد کلانتری و زود جمع بشه ولی چون نیومد شکوائیه تنظیم و به دادسرای ارسال در دادیاری ۱۸ و بعد رفته اظهار نظر از طرفی گفتم شاید کلاهبرداری محرز نشه ۱۴ آبان دادخواست تامین و الزام به تعهد و الزام به ضرر و زیان انجام و به شورای حل اختلاف تحویل شد دادم شعبه ۱۵۸ و حدود ۷۰۰ پرداخت کردم و یه فیش ۲ میلیون هم باید ببرم . سوال اول این که آیا تامین خواسته لازم است و من باید برم دنبالش یا خود محاکم پی گیری می کنند ؟ اگر این کار خوبه منصرف نشوم از تامین خواسته . واما سوال اصلی این که وسیله متقلبانه جرم کلاهبرداری رو چجوری ثابت کنم؟ قضیه این بود که در تاریخ ۱۰ مرداد به فروشگاه خوانده وارد شدم ایشان با اصرار فراوان و صرف چای و ظواهر مثبت زیاد متوسل شد که از فروشگاه نروم گفتم گرونه فقط خواستم نگاه کنم من ارزون میخوام گفت باهات کنار میام گفتم چک بدم گفت نه ۶ میلیون نقد بدی و ۲ میلیون بدنه و ۲ تشک هم بهت میدم و یک میلیون هم ارزون تر میدم .گفت این سرویس خواب پولیش خورده و رفته کوره و جنس چوبه در حالی کوره ای درکار نبود واز من سوء استفاده کرد و نیرنگ زد و قصدش این بود که وسیله را نده چون از شهریور تاحالا برابر تماسهای تلفنی و پیامک و تلگرام همش میگه آماده است و تا فلان موقع میاد ولی خبری از اومدم جنس نیست . حتی من با یکی از مامورین آشنای کلانتری رفتم بهش قول داد که فرداش بیاره نیاورد . یه وکیل از شورای حل اختلاف زنگ زد بهش عواقبش رو توجه داد نیاورد . همسایه ها را واسطه کردم باز نیاورد .خلاصه ۶ م داده بودم و ۲ میلیون مانده بود که بیاره منزل تحویل بده و ۲ میلیون رو بگیره . جنس مشکلی از لحاظ کمبود مشکلی نداشته ودر تحقیقی که از کارگاه بومهن کردم سازنده فرد افغان گفت به ما هم ۶ م بدهکاره و سفارش نداره برای شما بسازم . گفتم از محضر شما متوجه بشم چجور میتونم حکم کلاهبرداری براش بگیرم؟ اگر کلاهبردار بهش میخوره چجوری وسایل متقلبانه حرم رو ثابت کنم ؟

    پاسخ: با سلام دعوای شما فاقد جنبه کیفری است لذا تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید عنصر وسایل متقلبانه را ثابت کنید. بنابراین بهتر است دعوی حقوقی خود را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری کنید. دعوی حقوقی شما باید به خواسته الزام خوانده به تحویل مبیع مطرح شود. پس از صدور حکم الزام خوانده به تحویل مبیع چنانچه فروشنده در مرحله اجرای حکم از تحویل کالا خودداری نماید شما می‌توانید به استناد ماده 239 قانون مدنی معامله را فسخ و متعاقباً با تقدیم دادخواست دیگری، تنفیذ فسخ معامله قرارداد ثمن پرداختی و خسارات خود را از فروشنده مطالبه نمایید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۱۲آبان ۹۷

    پرسش: سلام ... من از یک موسسه شخصی مبلغ بیست میلیون تومان وام گرفته بودم و در ازای آن تعداد هفت فقره چک (دو ماه درمیان و به مبلغ پنج میلیون و صد هزار تومان) بعلاوه یک فقره چک ضمانت بدون تاریخ به مبلغ سی و هفت میلیون تومان به موسسه مذکور دادم. دیروز که برای تسویه حساب به موسسه مراجعه کردم معلوم شد که موسسه به دلایل نامشخص تعطیل کرده و تعداد دو فقره چک بنده (قسط آخر و چک ضمانت) دست مدیر موسسه باقی مانده است. با توجه به احتمال سوء استفاده از چک ضمانت، لطفا راهنماییم بفرمایید که چگونه می توانم از طریق قانونی تبعات چک ضمانت را بی اثرنمایم. با تشکر از وقتی که مصروف مطالعه و پاسخگویی خواهید فرمود.

    پاسخ: با سلام بررسی نمایید که آیا مؤسسه مذکور منحل شده یا بانک دیگری ادغام شده است در صورتیکه منحل شده باشد می‌توانید به مدیر تصفیه مراجعه و با پرداخت آخرین قسط چک ضمانت خود را دریافت نمایید. در صورتیکه با بانکی ادغام شده باشد می‌توانید به بانک مذکور مراجعه و پس از مشخص نمودن سوابق اخذ وام خودف آخرین قسط را پرداخت و چک ضمانتی خود را مسترد نمایید برای پیگیری انحلال یا ادغام می‌توانید از بانک مرکزی و همچنین اداره ثبت شرکتها (با ارائه شماره ثبت مؤسسه) استعلام نمایید. در صورت مشخص نشدن وضعیت مؤسسه می‌توانید مراتب موجود بودن آخرین قسط در حساب بانکی و همچنین استرداد چک تضمینی را طی اظهارنامه‌ای به آخرین آدرس مؤسسه ارسال نمایید تا در صورت سوءاستفاده از آن در آینده بتوانید به این اظهارنامه و دیگر مدارک استناد نمایید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۱۰آبان ۹۷

    پرسش: باسلام. قطعه زمینی مسکونی تجاری به مساحت 160 متر مربع (هشت در بیست شمالی) دو طبقه و زیرزمین به متراژ مفید 307 متر و یک باب مغازه 12 متری در حیاط ملک(تجاری) واقع در منطقه 14 ناحیه دو شهرداری تهران به ادرس خ پیروزی- خ نبرد- خ قیام جنوبی- پ... می‌باشد. منزل و مغازه بنام مرحوم پدرم می‌باشد انحصار وراثت شده و قصد فروش یا مشارکت در ساختن ملک فوق ذکر را داریم. تاریخ ساخت ملک سال 1365 می‌باشد. 1) لطفا ارزش ملک تجاری مسکونی فوق‌الذکر را بفرمایید. 2) ارزش مغازه فوق، ملکیت و سرقفلی چقدر است؟ 3) ارزش ملک مسکونی فوق، متری چقدر است؟ 4) ارزش یک واحد آپارتمان نوساز تک واحدی در محله فوق چقدر می‌باشد؟ 5) درصورت مشارکت، سند باید در اختیار مالک باشد یا سازنده؟ 6) آیا در صورت مشارکت ، شما به عنوان وکیل مالک، اقدام به عقد قرارداد با سازنده می‌نمایید؟ 7) برای ضمانت ساخت در مشارکت، چقدر از سازنده باید چک دریافت کنیم؟ *اگر نکات دیگر که شما بهتر می‌دانید درخصوص قرارداد مشارکت لازم است ما لحاظ نماییم بفرمایید.

    پاسخ: باسلام سؤالات شما راجع به ارزش ملک و اجزای آن دارای پاسخ عرفی بوده که می‌بایست از فعالان بازار مسکن جویا شوید و فاقد جنبه های حقوقی می‌باشد. درخصوص تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت نیز می‌توانید از خدمات مشاوران املاک دارای پروانه معتبر استفاده نمایید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۰۹آبان ۹۷

    پرسش: سلام... سوال حقوقی که داشتم اینست امیدوارم راهنمایی ام کنید: من بعد از طلاق حضانت دخترم را در دفتر خانه اسناد رسمی دریافت کردم . ولی الان که برای دریافت گذر نامه و یا حتی افتتاح حساب اقدام کردم، می گویند باید نام فرزند در برگه حضانت آورده شود( بر گه ای که من اکنون دارم فقط نوشته حضانت فرزند). در جواب اینکه من الان چکار کنم می گویند مجدد از پدرش بخواهید به دفترخانه برود و برگه حضانت را درست کند و نام فرزند در برگه بیاید با توجه به اینکه اکنون ما دسترسی به او نداریم. راه حل حقوقی این مشکل چیست؟ ممنون

    پاسخ: با سلام؛ 1-چنانچه طلاق براساس حکم دادگاه انجام پذیرفته و در حکم مذکور حضانت فرزند ذکر گردیده می‌توانید با مراجعه به دادگاه صادرکننده حکم از موضوع رفع ابهام نمایید. 2- در صورتیکه شما فقط دارای یک فرزند دختر می‌باشید به نظر می‌رسد که نیازی به تصریح نام فرزند نمی‌باشد ولی می‌توانید به دفتر اسناد رسمی که طلاق را انجام داده مراجعه و درخواست رفع ابهام از موضوع و صدور گواهی مربوط با ذکر مشخصات فرزندتان بشوید. 3- در غیر این صورت می‌توانید به مستند به مدارک موجود درخواست حضانت فرزند دخترتان را از دادگاه بنمایید و پس از صدور حکم، اقدامات اجرایی لازم را معمول دارید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت


  1. ۰۹آبان ۹۷

    پرسش: باسلام خدمت شما سروران گرامی من سال91یک فقره وام باسندی کشخصی دررهن بانک گذاشت وام رادریافت وازطریق صاحب سند بکسی واگذارواجاره سندش راگرفت ولی فردوام گیرنده اقساط وام راپرداخت نکردوبانک مبادرت بتوقیف ملک نموده وحساب منرامسد.ودنمودنددرصورتی که من قرارداددارم که درصورت عدم پرداخت اقساط صاحب ملک ودوفرددیگرکه هم قراردادراامضاکردندوهم یک فقره چک120و7ملیون تومن گرفتم که هم مالک ملک هم گیرنده پول هم همسرمالک ویکنفر ضامن پشت چکهاوقراردادراامضاکرده اندودرقراردادهم ذکرشده وام گیرنده هیچ تعهدی نسبت بپ،داخت اقساط ندارد.خواهشمندم راهنماییهای لازم مبذول فرمایید..باتقدیم احترام

    پاسخ: باسلام . 1- چنانچه شما از بانک وام دریافت نموده‌اید با ضامن یا ضوامین متقضامناً مسئول پرداخت وام و اقساط آن می‌باشید به عبارت دیگر مسئولیت پرداخت وام در مرحله اول برعهده شما وام گیرنده می‌باشد و در صورت عدم پرداخت از شما بانک می‌تواند به ضامن مراجعه کند ولی مراجعه به ضامن منانع از مراجعه به شما نمی‎باشد و از هر طرف (وام گیرنده-ضامن) که مقدور باشد بانک اقساط خود را وصول می‌کند. 2- به استناد قرارداد تنظیمی می‌توانید علیه کسیکه وام را پس از دریافت از شما اخذ نموده است و ضامنین دادخواست مطالبه وجه تقدیم مراجع قضایی نمایید البته لازم است ابتدا اظهارنامه ارسال و سپس دادخواست تقدیم شود. ضمناً پس از ارسال و ابلاغ اظهارنامه می‌توانند نسبت به وصول چکها اقدام و در صورت نداشتن موجودی از طریق مرجع قضایی نسبت به صادرکننده و ظهرنویس (ضامن) دادخواست تقدیم مرجع قضایی نمایید. مؤسسه حقوقی تأمین عدالت